בדרך לבחירת המשכנתא, לא חייבים לעצור בחברת ייעוץ

בחירת מסלול המשכנתא היא לעולם אינה משימה פשוטה, ובדיוק לשם כך קמו חברות ייעוץ המסייעות בתהליך המורכב הזה. כולן אומנם מתחייבות לחסוך לנו מאות אלפי שקלים תמורות כמה אלפים בודדים, אבל האם הן באמת יכולות לספק את הסחורה?

פורסם 16/11/15 10:00 mako יעל עבאדי | חדשות 2

האם חברות הייעוץ יכולות לספק את הסחורה? | צילום: thinkstock

חברות ייעוץ המשכנתא מתגאות בייעוץ היכול לחסוך לנו אלפי שקלים, אך חלקן מפזרות הבטחות שווא. בעוד שמטרתן היא לעשות השוואות בין גופי המשכנתא הקיימים בשוק ובכך לתת לנו את הדיל הטוב ביותר, רבות מהן עולות כסף רב ולא עושות את העבודה המצופה מהן. "בפגישה אמרתי שאני ניגשת אליהם (חברת ייעוץ), כי אני רוצה לקצר תהליכים ולעשות את זה צ'יק צ'ק", מספר לקוחה שפנתה לחברת ייעוץ למשכנתא, "אמרו לי 'אין בעיה, אין בעיה', אבל רק בדצבר קיבלתי את הכסף, הם העבירו אותי בנק, גרמו לי להוצאות נוספות, קיבלתי את אותן הריביות, ריביות שיכולתי להשיג בכוחות עצמי, ללא תיווך, ושילמתי 7900 שקלים מיותרים".

בבדיקה עם ארגון "אמון הציבור", נבחנו 19 עסקים בענף ייעוץ המשכנתאות ואכן חלק גדול מהן לא התביישו לצאת בהצהרות חסרות כיסוי: "הריביות הכי נמוכות בשוק", "החיסכון הגדול הוא בבנייה נכונה של מסלולי ההלוואה" ועוד. סביר להניח שנציג החברה המייעצת לא באמת יכול להתחייב לריביות הנמוכות בשוק, אלא בונה על כך שהלקוח לא באמת יעשה את ההשוואה בעצמו. תמר נבו מארגון "אמון הציבור" טוענת ש"חברות ייעוץ אכן יכולות לעזור לנו בבירוקרטיה מול הבנקים, ויכולות לספק לנו שירות מקצועי ויעיל, אך הן לא בהכרח יחסכו לנו כסף וישיגו תנאים טובים יותר. חשוב להדגיש שאנחנו הצרכנים יכולים לעשות פעולות אלה בעצמנו, ולפעמים להשיג תנאים לא פחות טובים".

לא רוצים עשרות יועצים? בואו להיעזר במחשבון המשכנתא בעצמכם>>